یکشنبه , آذر ۱۸ ۱۳۹۷
خانه / اخبار / مذاکره کننده ارشد حوثی ها خواستار «بیطرفی» بندر حدیده یمن شد

مذاکره کننده ارشد حوثی ها خواستار «بیطرفی» بندر حدیده یمن شد


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «محمد عبدالسلام»مذاکره کننده ارشد گروههای مبارز حوثی در یمن روز شنبه در حاشیه مذاکرات صلحی که با هدف پایان دادن به جنگ داخلی یمن در سوئد برگزار می شود، گفت که بندر حدیده باید به عنوان «منطقه بیطرف» اعلام شود.

لازم به ذکر است که مراکز مهم جمعیتی یمن از جمله «صنعاء» پایتخت این کشور و بندر «حدیده» در ساحل دریای سرخ تحت کنترل مبارزان حوثی قرار دارد. بندر حدیده به عنوان شاهراه حیات برای میلیونها انسان هم اکنون به نقطه تمرکز جنگ تبدیل شده و آماج حملات ائتلاف سعودی قرار گرفته است.

در این میان، «مارتین گریفیس» نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن ظاهراً در تلاش است تا از حمله گسترده به بندر حدیده که محل ورود بخش اعظمی از کالاهای تجاری و وسایل کمکی مهم و حیاتی به کشور یمن است، جلوگیری کند.

مذاکره کننده ارشد حوثی ها در گفتگو با خبرگزاری رویترز در شهر ریمبو سوئد گفت: «آن [بندر حدیده] باید یک منطقه بی طرف و جدا از منطقه درگیری باشد، و دسته های نظامی که از خارج از استان حدیده به این بندر آمده اند، باید از آنجا خارج شوند».

گفتنی است مذاکرات صلح یمن در سوئد که با حمایت سازمان ملل و برای نخستین بار ظرف دو سال گذشته برگزار شده است، بر برداشتن گامهای اعتماد ساز از جمله بازگشایی فرودگاه صنعاء و برقراری آتش بس موقت در بندر حدیده که می تواند به یک آتش بس وسیعتر در یمن منتهی شود، متمرکز است.

عبدالسلام در پاسخ به این پرسش که آیا تحت این شرایط، نیروهای حوثی از بندر حدیده عقب نشینی می کنند یا خیر، گفت: «اگر درگیریها پایان یابد، دیگر نیازی به حضور نظامی نخواهد بود… حدیده یک قطب اقتصادی است و به خاطر تمام مردم یمن باید همچنان قطب اقتصادی باقی بماند».

مذاکراه کننده ارشد حوثی های یمن در ادامه گفت: «ما به سازمان ملل پیشنهاد کرده ایم که سرپرستی این بندر را برعهده گرفته و بر عملیات لجستیکی، بازرسی و تفتیش، درآمدها و تمام موضوعات فنی آن نظارت کند».

این در حالی است که دولت مستعفی یمن همچنان بر سر موضع خود مبنی بر تحت کنترل در آوردن بندر حدیده پافشاری می کند!

منبع ؛ خبرگزاری مهر

قالب وردپرس

درباره ی javadesmaty

همچنین ببینید

اتوبوس پرسپولیس باز هم در اصفهان مورد حمله قرار گرفت!

به گزارش خبرگزاری مهر،  اتوبوس حامل تیم فوتبال پرسپولیس هنگام خروج از ورزشگاه بار دیگر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *